Materiály

Všechny materiály a suroviny, které Lattoflex zpracovává, musí splňovat nejvyšší nároky na kvalitu i zdravotní nezávadnost.

 

Lattoflex a ekologie Lattoflex

Ohleduplný přístup k přírodě a životnímu prostředí je pro Lattoflex charakteristický. Všechny vstupné suroviny, od plastů použitých v roštech, přes skelná vlákna, polyuretanovou pěnu, až po ovčí vlnu používanou v potazích, jsou posuzovány z hlediska vztahu k životnímu prostředí, stejně jako každý krok výrobního procesu. Recyklovatelnost všech výrobků je samozřejmostí. Už při výběru surovin myslí Lattoflex na to, jestli je možná recyklace nebo ekologická likvidace finálních produktů.

Každý zákazník Lattoflexu může po uplynutí záruční doby 10ti let přinést rošt i matraci a Lattoflex je vykoupí zpátky za cenu vstupních surovin. Vykoupené použité produkty se ekologicky zlikvidují a použijí dle možností znova ve výrobě. Z plastových dílů se například lisují kuličky, které se opět použijí ve výrobě.

 

Materiály pro křidélkové rošty

Při výrobě křidélkových roštů Winx se používají různé plastové materiály v závislosti na požadovaných vlastnostech jednotlivých částí roštů.

Křidélkové segmenty – jsou vyrobeny z termoplastického materiálu, který je pevný, odolný a velmi pružný. Tyto segmenty jsou tzv. multitorzní, tj. pružné ve všech směrech ohybu a zatížení. Jeden křidélkový segment vydrží bodové zatížení až 70 kg. Plasty použité na výrobu křidélek byly původně používány v jiných průmyslových odvětvích, např. v letectví. Je zřejmé, že je to materiál vyzkoušený a osvědčený v různých, mnohem náročnějších podmínkách.

Pružné prvky roštu, tj. úchyty nosných lamel na rámu roštu  –  jsou z robustného a odolného plastu se skvělým pružením. V ramenní zóně roštu je materiál ještě pružnější pro pohodlné spaní na boku.

Podpůrné profily, tj. lamely ze skelných vláken  –  jsou vyrobeny z nejmodernějšího skelného vlákna zpevněného polyesterem. Tato látka je velmi pevná a odolná. Pro širší rámy (120 – 140 cm)  jsou pro větší pevnost přidána uhlíková vlákna a syntetické pryskyřice.

Rámy roštů řady Winx 200 i 300 jsou po celém obvodu ze skelných vláken. Jedinou “nevýhodou” těchto hi-tech materiálů je díky nejmodernější technologii vyšší cena.

Celé rošty jsou plně recyklovatelné

Matracové jádro – polyuretanová pěna ClimaCell®

Patří do rodiny pěn vytvářených za studena. Tento moderní materiál plně vyhovuje vysokým nárokům na zdravé spaní. Otevřená buněční struktura zabezpečuje vysokou prostupnost vzduchu a odvod vlhkosti .

ClimaCell® dýchá podobně jako naše kůže: víc jak 1 miliarda pórů spolehlivě zajišťuje výměnu vzduchu a přepravu vlhkosti v matraci. Výměna vzduchu je podpořena tlakem ležícího a jeho pohybem. Na zatížených místech je vzduch vytlačován a po odstranění tlaku se zase nasaje. Funguje to trochu jako kovářské měchy.

Optimální poměr hustoty pěny a tlakové odolnosti ručí za vynikající kvalitu a dlouhou životnost při zachování specifických vlastností jádra matrace. Speciální úprava pěny ClimaCell® vytváří vlnitý povrch pěnových matrací Evo, známou 3D strukturu, která jemně masíruje tělo. V porovnání s levnějšími druhy matrací, se pěnové matrace Lattoflex časem nepřeleží, výrobce garantuje 3 roky záruku “jako nová”.

Při výrobě pěny ClimaCell® se nepoužívají plnidla, bělidla, konzervační látky, antioxidanty ani freony. Použití BHT (butylhydroxytoluen) bylo vyloučeno pro jeho diskutabilní zdravotní vhodnost. CFC (chlorofluorouhlovodík) se nepoužívá k nafukování pěny pro jeho závažný vliv na ozónovou vrstvu.

Polyuretanová studená pěna ClimaCell® použitá v matracích řady Evo je plně kompatibilní s rošty

 

Matracové potahy

Materiály použité na matracové potahy jsou přírodní i syntetické, ale všechny splňují náročné kritérium distribuce vlhkosti od ležícího těla přes matraci do okolí a naopak, tj umožňují zvenku přístup vzduchu. V potazích používáme osvědčená přírodní vlákna – ovčí vlnu, bavlnu a bambus.

Ovčí vlna – využíváme tzv. „novou vlnu“, což je označení pro vlnu zpracovávanou ihned po ostříhání, od zdravých, volně se pasoucích ovcí. „Nová vlna“ je charakteristická vysokou nasákavostí. Je schopna absorbovat tolik vody, kolik odpovídá 1/3 její hmotnosti. Tato vlhkost je bezpečně uzavřena uvnitř vlákna. Skvělé vlastnosti ovčí vlny završuje schopnost vyrovnávat teplotu – v zimě hřeje, v létě chladí. Je antistatická, takže odpuzuje prach. Vysoce kvalitní ovčí vlna je použita v potahu MW.

Bavlna – je známý, oblíbený a na dotek velmi příjemný materiál. Absorbuje velmi dobře vlhkost. Bavlněné vlákno je nejodolnější přírodní vlákno. Proto je bavlněný textil extra trvanlivý a odolný.

Bambusová viskóza patří mezi nejnovější objevy vědy. Má skvělé antibakteriální vlastnosti a je rezistentní i vůči kvasinkám, plísním a houbám. Zůstává aktivní i po zpracování bambusu na velmi jemné vlákno a působí i po 50. vyprání textilie. Díky této látce je i samotná rostlina bambusu chráněna před škůdci, takže nejsou nutné při jejím pěstování žádné pesticidy. Bambus lze díky tomu označit za přirozený bio materiál, z čehož plyne jeho indikace pro lidi s alergiemi a kožními problémy. Neméně zajímavé jsou i další vlastnosti bambusu – schopnost eliminovat pachy a termoregulace, podobná jako například u hedvábí nebo ovčí vlny – v zimě zahřeje a v létě chladí. Vlastnost, která je prvořadá pro postelové matrace, je velmi rychlý odvod vlhkosti, kterým bambus disponuje. Je klíčový pro provzdušňování matrací a udržování prostředí nepřátelského pro mikroorganizmy. Tento materiál je použit v potazích L a AV.