Materiály

Všechny materiály a suroviny, které Lattoflex zpracovává, musí splňovat nejvyšší nároky na kvalitu i zdravotní nezávadnost.

 

Lattoflex a ekologie
Ohleduplný přístup k přírodě a životnímu prostředí je pro Lattoflex charakteristický. Všechny vstupné suroviny, od plastů použitých v roštech, přes skelná vlákna, polyuretanovou pěnu, až po ovčí vlnu používanou v potazích, jsou posuzovány z hlediska vztahu k životnímu prostředí, stejně jako každý krok výrobního procesu. Recyklovatelnost všech výrobků je samozřejmostí. Už při výběru surovin myslí Lattoflex na to, jestli je možná recyklace nebo ekologická likvidace finálních produktů.

Každý zákazník Lattoflexu může po uplynutí záruční doby 10ti let přinést rošt i matraci a Lattoflex je vykoupí zpátky za cenu vstupních surovin. Vykoupené použité produkty se ekologicky zlikvidují a použijí dle možností znova ve výrobě. Z plastových dílů se například lisují kuličky, které se použijí opět ve výrobě.

 

Materiály pro křidélkové rošty
Při výrobě křidélkových roštů Winx se používají různé plastové materiály v závislosti na požadovaných vlastnostech jednotlivých částí roštů.

Křidélkové segmenty – jsou vyrobeny z termoplastického materiálu, který je pevný, odolný a velmi pružný. Tyto segmenty jsou tzv. multitorzní, tj. pružné ve všech směrech ohybu a zatížení. Jeden křidélkový segment vydrží bodové zatížení až 70 kg. Plasty použité na výrobu křidélek byly původně používány v jiných průmyslových odvětvích, např. v letectví. Je zřejmé, že je to materiál vyzkoušený a osvědčený v různých, mnohem náročnějších podmínkách.

Pružné prvky roštu, tj. úchyty skelných lamel na rámu roštu  –  jsou z robustného a odolného plastu se skvělým pružením. V ramenní zóně roštu je materiál ještě pružnější pro pohodlné spaní na boku.

Podpůrné profily, tj. skelné lamely  –  jsou vyrobeny ze nejmodernějšího skelného vlákna zpevněného polyesterem. Tato látka je velmi pevná a odolná. Pro širší rámy (120 – 140 cm)  jsou pro větší pevnost přidána uhlíková vlákna a syntetické pryskyřice.

Pro zajímavost, uhlíkové tyče vyrobené v továrně Lattoflexu se používají při zběru oliv v Řecku.

Rámy roštů řady Winx 200 i 300 jsou po celém obvodu ze skelných vláken. Jedinou “nevýhodou” těchto hi-tech materiálů je díky nejmodernější technologii vyšší cena.

Celé rošty jsou plně recyklovatelné

 

Matracové jádro – polyuretanová pěna ClimaCell®
Patří do rodiny pěn vytvářených za studena. Tento moderní materiál plně vyhovuje vysokým nárokům na zdravé spaní. Otevřená buněční struktura zabezpečuje vysokou prostupnost vzduchu a odvod vlhkosti .

ClimaCell® dýchá podobně jako naše kůže: víc jak 1 miliarda pórů opatřuje spolehlivě výměnu vzduchu a přepravu vlhkosti v matraci. Výměna vzduchu je podpořena tlakem ležícího a jeho pohybem. Na zatížených místech je vzduch vytlačován a po odstranění tlaku se zase nasaje. Funguje to trochu jako kovářské měchy.

Optimální poměr hustoty pěny a tlakové odolnosti ručí za vynikající kvalitu a dlouhou životnost při zachování specifických vlastností jádra matrace. Speciální úprava pěny ClimaCell® vytváří vlnitý povrch pěnových matrací Evo, známou 3D strukturu, která jemně masíruje tělo. Jednotlivé zóny matrací Evo (mimo matrace Classic) se liší různým druhem pěny s odlišnou tlakovou odolností a tím zabezpečují pro různé části těla rozdílnou podporu. V matraci Conform jsou například použity až 4 různé druhy pěny.
V porovnání s levnějšími druhy matrací, se pěnové matrace Evo časem nepřeleží, výrobce garantuje 3 roky záruku “jako nová”.

Při výrobě pěny ClimaCell® se nepoužívají plnidla, bělidla, konzervační látky, antioxidanty ani freony. Použití BHT (butylhydroxytoluen) bylo vyloučeno pro jeho diskutabilní zdravotní vhodnost. CFC (chlorofluorouhlovodík) se nepoužívá k nafukování pěny pro jeho závažný vliv na ozónovou vrstvu.

Polyuretanová studená pěna ClimaCell® použitá v matracích řady Evo je plně kompatibilní s rošty

 

 

Matracové potahy
Materiály použité na matracové potahy jsou přírodní i syntetické, ale všechny splňují náročné kritérium distribuce vlhkosti od ležícího těla přes matraci do okolí a naopak, tj umožňují zvenku přístup vzduchu.

V potazích používáme osvědčená přírodní vlákna – ovčí vlnu, bavlnu a bambus.

Ovčí vlna – využíváme tzv. „novou vlnu“, což je označení pro vlnu zpracovávanou ihned po ostříhání, od zdravých, volně se pasoucích ovcí. „Nová vlna“ je charakteristická vysokou nasákavostí. Je schopna absorbovat tolik vody, kolik odpovídá 1/3 její hmotnosti. Tato vlhkost je bezpečně uzavřena uvnitř vlákna. Skvělé vlastnosti ovčí vlny završuje schopnost vyrovnávat teplotu – v zimě hřeje, v létě chladí. Je antistatická, takže odpuzuje prach. Vysoce kvalitní ovčí vlna je použita v potahu Cashmere Wool (CW).

Bavlna – je známý, oblíbený a na dotek velmi příjemný materiál. Absorbuje velmi dobře vlhkost. Bavlněné vlákno je nejodolnější přírodní vlákno. Proto je bavlněný textil extra trvanlivý a odolný.

Uhlíková vlákna – Antistatická uhlíková vlákna, která odpuzují prach jsou důležitá pro osoby alergické a astmatiky. Jsou použita v potazích Intense (IS), Jersey Cashmere (JC) aCashmere Wool (CW).

Bambusové vlákno patří mezi nejnovější objevy vědy. Jen před nedávnem byla objevena látka bamboo kun, která má skvělé antibakteriální vlastnosti a je rezistentní i vůči kvasinkám, plísním a houbám. Zůstává aktivní i po zpracování bambusu na velmi jemné vlákno a působí i po 50. vyprání textilie, která tato vlákna obsahuje.

Díky této látce je i samotná rostlina bambusu chráněna před škůdci, takže nejsou nutné při jejím pěstování žádné pesticidy. Bambus lze díky tomu označit za přirozený bio materiál, z čehož plyne jeho indikace pro lidi s alergiemi a kožními problémy.

Neméně zajímavé jsou další vlastnosti bambusu – schopnost eliminovat pachy a termoregulace, podobná jako například u hedvábí nebo ovčí vlny – v zimě zahřeje a v létě chladí.

Vlastnost, která je prvořadá pro postelové matrace, je velmi rychlý odvod vlhkosti, kterým bambus disponuje. Je klíčový pro provzdušňování matrací a udržování prostředí nepřátelského pro mikroorganizmy.

Tento materiál je použit v potazích Jersey (J), Intense (IS), Jersey Cashmere (JC), Velours(VS), Cashmere Wool (CW) a v potahu na Top matraci.

Intera® (I) – Přestože je to syntetické vlákno, je velmi savé.  Intera® je kombinace syntetických vláken, která rozvádějí vlhkost po povrchu vlákna a nechávají ji velmi rychle odpařovat. Díky velmi krátké době nutné na toto proschnutí, je Intera® schopná tím nejjednodušším způsobem, tj. odsáváním vlhkosti, zabránit vytvoření podmínek pro množení choroboplodných zárodků a plísní. Tento efekt nelze odstranit vypráním ani opotřebením. Intera umožňuje kombinovat výhody přírodních a syntetických vláken a zajistit tak příjemné prostředí pro spánek. Je ideální pro osoby alergické na domácí prach a osoby trpící astma. Tento materiál je použit v potahu Intense (IS).